Belgický ovčák Malinois

Belgický ovčák MALINOIS

pes, který potřebuje pohyb a práci

Belgický ovčák malinois je rychlý, velice pozorný a vnímavý pes, temperamentní, ostražitý, inteligentní a dobrý hlídač s obrovskou vytrvalostí

Malinois má velmi citlivou povahu. Je nešťastný, když jeho pán není spokojený. Svou fenu jsem nikdy nebila, jako trest stačí tón hlasu. Ze začátku jsem se divila, když moji kluci doma něco provedli, já na ně jako obvykle ječela (oni si z toho jako obvykle nic nedělali) a naše "malina" vystřelila ven, jako by jí hořelo za zadkem... Dneska vím, že se jedná o reakci pro malinu zcela typickou :-)

 Jeho duše patří vždy jen jednomu člověku, kterého bezmezně miluje a věří mu. Ten mu zas na oplátku musí patřit a nesmí ho zradit. Mnohdy na svého člověka pes žárlí a každou zradu nese velmi citlivě a těžce. Svojí duší je stále dítětem - závislý a trochu nejistý, zbrklý, nerozumný - a tak ho také musíme brát. Nikdy s nimi nesmíte jednat hrubě, ale ani přehnaně úzkostlivě. Musíte být důslední, nesmlouvaví a tvrdí, což neznamená být hrubý. 

Je to člověk, kdo musí umět rozeznat, kdy je "malinois unavený. Moje Bessy by za míčkem lítala tak dlouho, až by dočista zkolabovala. V zimě nebo ve vedru, malinois nikdy nemá dost. Jde do všeho s plným nasazením, do rozervání těla. Doslova. Jsem to já, kdo musí vědět, kdy říct DOST. Nepořizujte si BOM (belgický ovčák malinois), pokud mu nemůžete poskytnout dostatek času a pohybu. Malinois potřebuje dělat - cokoliv. Je to pes s obrovským temperamentem, který se ale musí správně využít. Dělejte s ním jakýkoliv sport, choďte s "malinou"  běhat, jezděte s ní na kole, choďte na procházky. Když se nebudete svojí malině věnovat, když ji pořádně nezaměstnáte, máte zaděláno na problém. 

Ano, jsou psi, kteří budou celkem spokojení, když je necháte celý den běhat po zahradě a večer jim dovolíte, aby si na chvilku vlezli vedle vás na gauč k televizi... Ale pro BOM je tohle žalostně málo (upřímně si myslím, že je to málo pro jakéhokoliv psa). Proto je třeba opravdu zvážit, budete-li mít na svého malinois dostatek času, jinak hrozí, že se stanete majitelem "problémové" maliny, která je schopná zničit naprosto všechno, včetně sebe sama. Za sebe mohu říct jediné - poprvé malina = navždy malina. Byla to trefa do černého :-).